Органічна архітектура біотек

Архітектура
Вт 27 Березня

Біотек (англ. Bionic architecture) – напрям в архітектурі, в якому форми і лінії будівель запозичуються з живої природи. Біоніка означає «елемент життя» і все послідовники даного стилю втілюють свої дизайнерсько-архітектурні ідеї в біологічних формах. Засновником вважають Френка Ллойда Райта, який в 1939 році зробив перші кроки в цьому напрямі. Він вважав, що архітектурна споруда має бути схожою на живий організм, який росте і розвивається відповідно до законів природи і гармонії з навколишнім середовищем і назвав це органічної архітектурою.

           Біо-тек втілює філософську концепцію, сенс якої – створити новий простір для життя людини як творіння природи, об’єднавши принципи біології, інженерної справи і архітектури. Відповідно творці проектів даного напряму прагнуть зробити їх більш екологічними, енергоефективними, з незалежними системами життєзабезпечення. Конструкції таких будинків передбачає комплекс інженерного обладнання. У будівлях встановлюють сонячні батареї, колектори для збору дощової води, влаштовують тераси із зеленими насадженнями, віддається перевага природньому освітленню і вентиляції. При будівництві використовуються екологічно сумісні з людиною матеріали та будівельні конструкції.

           В основному будови не симетричні, мають чіткі лінії, виражену динаміку. У формі простежуються лінії зооморфізму, антропоморфізму і фітоморфізму. Відповідно образи беруться з елементів тваринного, людського і рослинного походження.

          Яскравими представниками біо-теку в архітектурі є Грег Лінн, Кен Янг, Майкл Соркін, Фрай Отто, Ян Каплицький, Ніколас Гримшоу, Сантьяго Калатрава і Норман Фостер, які створили не тільки громадські будівлі, а й житлові будинки.