Дослідницький центр KAPSARC від Zaha Hadid Architects

Архітектура
Ср 02 Травня

Студія Zaha Hadid Architects розробила ще один топовий і знаковий проект – дослідницький центр Kapsarc – Центр вивчення і дослідження нафти імені короля Абдалли, який розташувався в Саудівській Аравії. Kapsarc – Це некомерційна організація для незалежної науково-дослідницької політики, що сприяє найбільш ефективному використанню енергії для забезпечення соціального добробуту в усьому світі. Тут інтенсивно співпрацюють з урядовими і міжнародними структурами, тут працюють найкращі фахівці та науковці.

Загальна площа становить 70 000 кв. м. Головний корпус, спроектований в 2009 році Захою Хадід, став першиою суперекологічною будівлею бюро Zaha Hadid Architects, удостоєним сертифікату Leed Platinum. Будинки-шестикутники нагадують медові соти і з’єднані один з одним. Така конструкція дозволила знизити витрату будматеріалів і легше зв’язати споруди один з одним. При необхідності можна прилаштувати нові корпуси без шкоди зовнішньому вигляду вже готових споруд.

Будова включає в себе 5 будинків, які відрізняються плануванням і розмірами, проте всі вони розташовані певним чином, що забезпечує захист від палючого сонця:  

  • інформаційний центр в області енергетики;  
  • комп’ютерний центр;  
  • конференц-центр з виставковим залом і аудиторією на 300 місць;  
  • дослідницьку бібліотеку з архівами на 100 000 томів;  
  • Музалла, надихаюче місце для молитви.

Дизайн KAPSARC заснований на технічній та екологічній ефективності і об’єднує п’ять елементів кампусу в єдине ціле. Навколо будівлі розташований громадський двір з навісами, які відкриваються на північ і захід, захищаючи від південної спеки. Всі корпуси з’єднують підземні галереї, а також центральний хол.

Завдяки особливостям проектування – розташуванню, використання сонячних батарей і «вітроловців» – будівля споживає електроенергії на 45% менше стандартного. Питна вода переробляється і використовується повторно. А 30% матеріалів виготовлено із вторинної сировини.